فضاپیمای OSIRIS-REx ناسا با موفقیت سیارک را لمس می کند

واشنگتن، 20 اکتبر 2020 / PRNewswire / – منشاA ناسا ، تفسیر طیفی ، شناسایی منابع ، امنیت ، فضاپیمای Regolith Explorer (OSIRIS-REx) روز سه شنبه بازوی رباتیک خود را باز کرد ، و در ابتدا برای آژانس ، به طور خلاصه سیارکی را لمس کرد تا گرد و غبار و سنگریزه ها را از سطح جمع کند. برای تحویل به زمین در سال 2023.

این سیارک باستانی کاملاً حفظ شده و معروف به بنو (Bennu) ، در حال حاضر با زمین بیش از 200 میلیون مایل (321 میلیون کیلومتر) فاصله دارد. بنو به دانشمندان دریچه ای به منظومه شمسی اولیه می بخشد ، زیرا در میلیاردها سال پیش برای اولین بار شکل گرفته بود و مواد تشکیل دهنده ای را که می توانست به زندگی بذرها در زمین کمک کند ، درحال سوختن است. اگر رویداد جمع آوری نمونه روز سه شنبه ، معروف به “Touch-And-Go” (TAG) ، به اندازه کافی نمونه ارائه دهد ، تیم های ماموریت به فضاپیما دستور می دهند که شروع به جمع آوری محموله اولیه گرانبها کند تا سفر خود به زمین را در مارس 2021. در غیر این صورت ، آنها برای یک تلاش دیگر در ژانویه آماده می شوند.

مدیر ناسا گفت: “این اولین کار شگفت انگیز برای ناسا نشان می دهد که چگونه یک تیم باورنکردنی از سراسر کشور دور هم جمع شدند و با پشت سر گذاشتن چالش های باورنکردنی مرزهای دانش را گسترش دادند.” جیم برایدنستین. “صنعت ، دانشگاهی و شرکای بین المللی ما این امکان را فراهم کرده اند که قطعه ای از قدیمی ترین منظومه شمسی را در دستان خود داشته باشیم.”

در ساعت 1:50 بعد از ظهر EDT، OSIRIS-REx راننده های خود را شلیک کرد تا از مدار اطراف بنو دور شود. شانه ، سپس آرنج ، سپس مچ بازوی نمونه برداری 11 فوت (3.35 متری) خود را که به مکانیزم اکتساب نمونه Touch-And-Go (TAGSAM) معروف است ، گسترش داد و در حالی که حدود نیم مایل پیمودید از بنو عبور کرد ( 805 متر) به سمت سطح. پس از چهار ساعت فرود ، در ارتفاع تقریبی 410 فوت (125 متر) ، فضاپیما سوختگی “Checkpoint” را اجرا کرد ، اولین مانور برای اجازه دادن به آن برای هدف قرار دادن دقیق محل جمع آوری نمونه ، معروف به “Nightingale” است.

ده دقیقه بعد ، فضاپیما راننده های خود را برای سوختن دوم “Matchpoint” شلیک کرد تا سرعت خود را کند کند و چرخش سیارک را در زمان تماس مطابقت دهد. سپس یک ساحل خیانتکار و 11 دقیقه ای از کنار تخته سنگی به ابعاد یک ساختمان دو طبقه ، ملقب به “کوه رستاخیز” ادامه یافت تا در یک نقطه واضح در دهانه ای در نیمکره شمالی بنو لمس شود. سایت Nightingale به اندازه یک پارکینگ کوچک ، یکی از معدود نقاط نسبتاً واضح این سنگ فضایی است که به طور غیرمنتظره ای پوشیده از تخته سنگ است.

“این یک کار باورنکردنی بود – و امروز ما هم علوم و مهندسی را ارتقا داده ایم و هم چشم انداز خود را برای ماموریت های آینده برای مطالعه این داستان نویسان مرموز باستانی منظومه شمسی”. توماس زوربوشن، مدیر دستیار اداره ماموریت علمی ناسا در مقر آژانس در واشنگتن. “قطعه ای از سنگهای اولیه که شاهد تمام تاریخ منظومه شمسی ما بوده است ممکن است اکنون آماده باشد تا برای چندین نسل کشف علمی به خانه برگردد ، و ما نمی توانیم منتظر بمانیم تا ببینیم چه بعدی خواهد آمد.”

وی گفت: “پس از بیش از یک دهه برنامه ریزی ، تیم از موفقیت در تلاش برای نمونه گیری امروز بسیار خوشحال هستند.” دانته لائورتا، محقق اصلی OSIRIS-REx در دانشگاه آریزونا که در توسان. “حتی اگر ما برای تعیین نتیجه این رویداد چند کار پیش رو داریم – تماس موفقیت آمیز ، شلیک گاز TAGSAM و عقب نشینی از بنو از دستاوردهای مهم تیم است. من منتظر تجزیه و تحلیل داده ها برای تعیین توده نمونه جمع آوری شده. “

تمام داده های دورسنجی فضاپیما نشان دهنده واقعه TAG است که طبق انتظار انجام شده است. با این وجود حدود یک هفته طول می کشد تا تیم OSIRIS-REx میزان نمونه فضاپیما را جمع آوری کند.

داده های زمان واقعی نشان می دهد TAGSAM با موفقیت با سطح تماس گرفته و یک گاز گاز نیتروژن ایجاد کرده است. این گاز باید گرد و غبار و سنگریزه های سطح بنو را برانگیخته باشد ، بعضی از آنها باید در قسمت جمع آوری نمونه TAGSAM گرفته می شد. مهندسان OSIRIS-REx همچنین تأیید کردند که اندکی پس از تماس فضاپیما با سطح ، راننده های خود را شلیک کرد و با اطمینان از بنو عقب رفت.

گفت: “مانور امروز TAG تاریخی بود.” لوری لعاب، مدیر بخش علوم سیاره در مقر ناسا در واشنگتن. “این واقعیت که ما با خیال راحت و با موفقیت سطح بنو را لمس کردیم ، علاوه بر تمام نقاط عطف دیگری که این ماموریت قبلاً به دست آورده است ، گواهی بر روح زنده اکتشاف است که همچنان به کشف اسرار منظومه شمسی می پردازد.”

وی گفت: “دشوار است كه كلمات گفتن چقدر هیجان انگیز است كه دریافت تأیید كردیم كه فضاپیما با موفقیت سطح را لمس كرده و یكی از بطری های گاز را شلیك كرده است.” مایکل مورو، معاون پروژه پروژه OSIRIS-REx در مرکز پروازهای فضایی Goddard ناسا در گرینبلت ، مریلند. “تیم نمی تواند صبر کند تا تصاویر مربوط به رویداد TAG را اواخر امشب دریافت کند و ببیند که سطح بنو چگونه به رویداد TAG پاسخ داده است.”

این فضاپیما با دستورالعمل های از قبل برنامه ریزی شده از مهندسان روی زمین ، TAG را به صورت مستقل انجام داد. اکنون ، تیم OSIRIS-REx شروع به ارزیابی اینکه آیا فضاپیما ماده ای را گرفته یا خیر ، و اگر چنین است ، مقدار آن را ارزیابی می کند. هدف حداقل 60 گرم است ، که تقریباً معادل یک آب نبات در اندازه کامل است.

مهندسان و دانشمندان OSIRIS-REx از چندین روش برای شناسایی و اندازه گیری نمونه از راه دور استفاده خواهند کرد. ابتدا ، آنها تصاویر سایت Nightingale را قبل و بعد از TAG مقایسه می کنند تا ببینند چه مقدار مواد سطحی در واکنش به ترکیدن گاز جابجا شده اند.

“اولین نشانه ما از موفقیت در جمع آوری نمونه نشان داده خواهد شد 21 اکتبر “وقتی فیلم برگشتی را از فضاپیما پایین می کشیم ،” مورو گفت. “اگر TAG باعث ایجاد آشفتگی قابل توجهی در سطح شود ، ما احتمالاً مواد زیادی را جمع آوری می کردیم.”

در مرحله بعد ، تیم سعی می کند مقدار نمونه جمع آوری شده را تعیین کند. یک روش شامل عکسبرداری از هد TAGSAM با دوربینی به نام SamCam است که اختصاص داده شده است به ثبت روند جمع آوری نمونه و تعیین اینکه آیا گرد و غبار و سنگ ها آن را به داخل سر جمع کننده تبدیل کرده اند. یک نشانه غیر مستقیم مقدار گرد و غبار موجود در اطراف سر جمع کننده نمونه خواهد بود. مهندسان OSIRIS-REx همچنین سعی می کنند عکسهایی را بگیرند که با توجه به شرایط مناسب نور می تواند قسمت داخلی سر را نشان دهد تا مهندسان بتوانند به دنبال نمونه هایی از نمونه آن باشند.

دو روز پس از تجزیه و تحلیل تصاویر SamCam ، فضاپیما با تعیین تغییر در “لحظه اینرسی” فضاپیما ، عبارتی که نحوه توزیع جرم و چگونگی آن را توصیف می کند ، روش دیگری برای اندازه گیری جرم نمونه جمع آوری شده را امتحان می کند. بر چرخش بدن حول یک محور مرکزی تأثیر می گذارد. این مانور شامل کشیدن بازوی TAGSAM به طرف فضاپیما و چرخش آهسته فضاپیما در مورد یک محور عمود بر بازو است. این تکنیک مشابه شخصی است که در حالی که یک رشته را با یک توپ متصل به انتهای آن در دست دارد ، می چرخد. فرد می تواند با کشش رشته ، جرم توپ را حس کند. با انجام این مانور قبل از TAG و حالا بعد از آن ، مهندسان می توانند تغییر در جرم سر مجموعه را در نتیجه نمونه داخل آن اندازه گیری کنند.

ریچ برنز ، مدیر پروژه OSIRIS-REx در گادارد گفت: “ما از ترکیب داده های TAG و تصاویر پس از TAG و اندازه گیری جرم برای ارزیابی اطمینان خود از اینکه حداقل 60 گرم نمونه جمع آوری کرده ایم استفاده خواهیم کرد.” “اگر اعتماد به نفس ما بالا باشد ، ما تصمیم می گیریم که نمونه را در 30 اکتبر ذخیره کنیم.”

برای ذخیره نمونه ، مهندسان به بازوی رباتیک دستور می دهند تا سر جمع کننده نمونه را در کپسول بازگشت نمونه (SRC) ، واقع در بدنه سفینه قرار دهد. بازوی نمونه برای آخرین بار به کنار فضاپیما جمع می شود ، SRC بسته می شود و فضاپیما برای عزیمت خود از بنو آماده می شود مارس 2021 – این دفعه بعدی است که بنو به طور صحیح با زمین مطابقت می دهد تا با کمترین مصرف سوخت پرواز برگشت شود.

اگر ، اگر معلوم شود که فضاپیما نمونه کافی را در نایتینگل جمع نکرده است ، یک مانور TAG دیگر را انجام خواهد داد 12 ژانویه 2021. اگر چنین اتفاقی بیفتد ، سایت پشتیبان به نام “Osprey” را لمس می کند ، که یکی دیگر از مناطق نسبتاً بدون تخته سنگ در داخل دهانه ای نزدیک استوا بنو است.

OSIRIS-REx از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد 8 سپتامبر 2016. به بنو رسید 3 دسامبر 2018، و برای اولین بار در مدار سیارک شروع کرد 31 دسامبر 2018. قرار است فضاپیما به زمین بازگردد 24 سپتامبر 2023، چه زمانی SRC را با چتر نجات وارد می کند یوتا صحرای غربی که دانشمندان منتظر جمع آوری آن هستند.

Goddard مدیریت مأموریت کلی ، مهندسی سیستم و تضمین ایمنی و مأموریت را برای OSIRIS-REx فراهم می کند. دانته لائورتا از دانشگاه آریزونا، توسان، محقق اصلی است ، و دانشگاه آریزونا همچنین تیم علمی و برنامه ریزی مشاهده علمی و پردازش داده های ماموریت را هدایت می کند. لاکهید مارتین فضایی در دنور سفینه را ساخته و در حال انجام عملیات پرواز است. Goddard و KinetX Aerospace وظیفه پیمایش در فضاپیمای OSIRIS-REx را بر عهده دارند. OSIRIS-REx سومین مأموریت در برنامه مرزهای جدید ناسا است که توسط مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در هانتسویل ، آلاباما، برای اداره ماموریت علمی آژانس در واشنگتن.

برای اطلاعات بیشتر در مورد OSIRIS-REx:

https://www.nasa.gov/osiris-rex

و

https://www.asteroidmission.org

منبع: ناسا

لینک های مربوطه

http://www.nasa.gov