ابزارهای فضایی ساخته شده توسط PolyU نمونه گیری کامل ماه را برای Chang’e 5 انجام می دهند

هنگ کنگ، 8 دسامبر 2020 / PRNewswire / – در حمایت از چیناولین مأموریت بازگشت نمونه قمری ، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ (PolyU) با همکاری آکادمی چین یکی از سیستم های اصلی این پروژه تاریخی ، یعنی “سیستم نمونه برداری و بسته بندی سطح” را توسعه و تولید کرد. فناوری فضایی. سیستم توسعه یافته PolyU پس از فرود نرم کاوشگر Chang’e 5 بر روی سطح ماه ، وظایف جمع آوری و بسته بندی اتوماتیک نمونه را انجام داد 1 دسامبر 2020. وسیله نقلیه حامل نمونه ها در حال بازگشت به زمین است و انتظار می رود که به پایین پرواز کند چین هفته آینده منطقه مغولستان داخلی.

Chang’e-5 اولین ماموریت بازگشت نمونه ماه در جهان طی بیش از 40 سال است که هدف آن بازگرداندن مقدار زیادی از نمونه های ماه تا دو کیلوگرم از طریق ابزارهای رباتیک است. این کاوشگر از دو روش نمونه برداری از سطح ماه استفاده می کند: یکی از بازوی رباتیک برای مجموعه نمونه های سطح چند نقطه استفاده می کند ، و دیگری حفاری در زیر زمین است. این تیم به سرپرستی پروفسور YUNG Kai-leung ، Sir Sze-yuen Chung استاد مهندسی دقیق ، استاد کرسی مهندسی دقیق و رئیس دانشیار گروه مهندسی صنایع و سیستم ها ، PolyU ، در سال 2011 مأموریت یافتند “نمونه برداری و بسته بندی سطحی سیستم “، یک سیستم جامع برای نمونه برداری از سطح ماه ، بسته بندی و آب بندی است.

دکتر LAM Tai-fai ، رئیس شورای ، PolyU ، اظهار داشت ، “مجموعه نمونه های ماه یک واقعه مهم در تاریخ برنامه اکتشافات فضایی ملت ما است. این شاهدی بزرگ برای توانایی تحقیقاتی پیشرفته دانشگاه ما است که PolyU بود تنها موسسه عالی در هنگ کنگ برای کمک به ماموریت Chang’e 5. علاوه بر این ، این واقعیت که هنگ کنگدانشمندان مبتنی بر PolyU برخی از مهمترین م componentsلفه های این پروژه را توسعه داده اند ، یک موفقیت خارق العاده برای کل شهر است ، اثبات می کند که هنگ کنگ می تواند نقش مهمی در حمایت از ملت ما در گام های مهم در زمینه اکتشافات فضایی و علمی داشته باشد. “

آقای آلفرد SIT ، دبیر نوآوری و فناوری دولت HKSAR ، گفت: “طی سالها ، PolyU با توسعه ابزارهای فضایی بسیار پیچیده برای کشور ما ، در پروژه های اکتشاف فضایی ملت ما به طور فعال شرکت کرده است. در پروژه اکتشاف ماه قمری Chang’e 5 ، PolyU به طور کامل تجربه غنی خود را که در پروژه های فضایی ملی و بین المللی انباشته شده است ، فناوری پیشرفته و همچنین تفکر نوآورانه خود را نشان داد. تلاش های PolyU در تحقیقات مطابق با اهداف دولت برای توسعه است هنگ کنگ به یک مرکز بین المللی نوآوری و فناوری تبدیل شده است. “

پروفسور Jin-Guang TENG ، رئیس PolyU ، گفت: “مأموریت ماه ماه Chang’e 5 از نزدیک تحت نظارت قرار گرفته است ، زیرا این امر به جامعه علمی کمک می کند تا برخی از اسرار و رمز و راز ماه را کشف کند. من بسیار افتخار می کنم که PolyU محققان “سیستم نمونه برداری و بسته بندی سطح” پیشگام را برای تسهیل موفقیت در این ماموریت مهم به وجود آوردند. با کمک به چنین پروژه فضایی ملی پیچیده ، دانشگاه صلاحیت تحقیقاتی قابل توجه و تعهد خود را در تولید راه حل های موفقیت آمیز که مرزهای فناوری و علم. PolyU همچنان خود را وقف تعالی تحقیق و ایجاد نوآوریهایی خواهد کرد که به سود هنگ کنگ، ملت و جهان ما. “

پروفسور یونگ ابراز غرور و افتخار او و تیمش به عنوان بخشی از این موفقیت اساسی بود. وی گفت: “جمع آوری مقدار زیادی از نمونه های ماه از طریق رباتیک بی سابقه بود. از تحقیقات ، طراحی تا تولید ، توسعه این سیستم نیاز به سطح بالایی از نوآوری ، دقت و قابلیت اطمینان دارد. یک ایراد کوچک در هر نقطه از مجموعه زنجیره ای از وظایف ضروری می توانست فوراً تمام تلاشهای پرهزینه افرادی را که در این مأموریت انجام می دادند نفی کند. ابزاری که با موفقیت نمونه هایی از سطح ماه را بدست آورده است. ما در انجام چنین مسئولیت حیاتی به PolyU مدیون ملت هستیم. “

“سیستم نمونه برداری و بسته بندی سطح” بیش از 400 قطعه ساخته شده در مواد مختلف از جمله آلیاژ تیتانیوم ، از دو نمونه برای جمع آوری اشکال سست و چسبنده سنگ سنگ قمری ، دو دوربین نزدیک به میدان و همچنین یک سیستم بسته بندی و آب بندی تشکیل شده است. آلیاژ آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ، که باعث می شود ابزار سبک ، اما در عین حال مقاوم و به اندازه کافی مقاوم باشد تا بتواند در فضای سخت فضای مقاومت کند.

صحبت کردن در مورد چالش های پروژه ، پروفسور یونگ گفت: “از آنجا که سیستم ما نیاز به کار در قسمت رو به خورشید ماه داشت که دمای زمین می تواند تا 110 درجه سانتیگراد باشد ، این نوآوری باید بسیار پیچیده باشد و در دمای بسیار بالا بتواند کار کند. همچنین لازم بود برای مقاومت در برابر فضای شدید فضایی در هنگام سفر به ماه و فرود آمدن بر روی ماه ، که به معنای تحمل ضربه و شوک در هنگام بلند شدن و فرود ، خلا high زیاد بر روی ماه ، قرار گرفتن در معرض باد خورشیدی و اشعه های کیهانی ، و همچنین ورود مجدد با سرعت بالا است. به جو زمین “.

“برای پاسخگویی به نیاز بار محدود ، ما باید در طراحی مکانیسم خود نوآور باشیم و در کنترل وزن دقیق باشیم. به عنوان مثال ، دو نمونه بیشتر از ابزاری برای به دست آوردن سنگ سنگ قمر هستند. آنها همچنین برای برداشتن و انتقال نمونه کانتینر از لندر به بالای صعود “، پروفسور یونگ ادامه داد.

ویژگی های سیستم نمونه برداری سطحی و بسته بندی:

  • نمونه A – طول حدود 35 سانتی متر ، نمونه A ، به شکل بیل ، به طور خاص برای جمع آوری سنگ سنگ شل ساخته شده است. لرزش و ضربه در حین بسته شدن نمونه گیر یک طراحی پیچیده برای از بین بردن زباله های بیش از حد ، جدا کردن قطعات بزرگ سنگ سنگ ، محکم محصور کردن نمونه ها و قرار دادن دقیق نمونه های انتخاب شده در ظرف بدون آلودگی محیط است.
  • نمونه B – از طول نمونه حدود 30 سانتی متر ، از Sampler B برای جمع آوری نمونه های چسبناک استفاده می شود. نمونه های مورد نظر را از طریق بسته شدن این فلپ های فلزی ضبط می کند. پیستون داخل نمونه در هنگام رسوب نمونه ، هنگامی که فلپ ها به تدریج باز می شوند ، نمونه های چسبناک را به داخل ظرف هل می دهد.
  • دوربین های نزدیک میدان – مقاوم در برابر حرارت تا 130 درجه سانتیگراد ، یک دوربین نزدیک به هر نمونه متصل است. این دوربین عملکردی برای نظارت و راهنمایی بینایی برای کمک به انتخاب نمونه های ماه با ارزش علمی فراهم می کند. عملکرد هدایت بینایی همچنین نمونه را قادر می سازد تا نمونه ها را درون ظرف رسانده ، ظرف را بگیرد و دقیقاً به داخل صعود کننده منتقل کند.
  • سیستم آب بندی و بسته بندی – 1.5 کیلوگرم وزن که ظرف نمونه فقط 360 گرم وزن دارد و برای مهر و موم و ذخیره نمونه های ماه برای اتصال مجدد به زمین استفاده می شود ، این سیستم شامل استقرار یک قیف برای محافظت از ظرف نمونه در برابر آلودگی هنگام رسوب سنگ قمر است. و یک اقدام گسترده برای مسدود کردن نمونه بیش از حد برای اطمینان از بسته شدن درب ظرف به درستی.

تنها نهاد عالی در هنگ کنگ PolyU از سال 2010 در پروژه های فضایی Nation مشارکت داشته است. به عنوان بخشی از برنامه اکتشاف قمری ملت ، پروفسور یونگ با آکادمی فناوری فضایی چین همکاری کرد تا “سیستم اشاره به دوربین” را برای Chang ایجاد کند. e 3 در سال 2013 و برای فرود تاریخی Chang’e 4 در سال قمری در سال 2019 ، و یک دوربین مریخ برای Tianwen 1 در سال 2020. “سیستم نمونه برداری و بسته بندی سطح” برای مأموریت Chang’e 6 نیز استفاده می شود.

PolyU به طور فعال در پروژه های اکتشاف فضایی دیگر شرکت کرده است ، در دهه گذشته تعدادی ابزار فضایی پیچیده را طراحی و تولید کرده است. این شامل “هسته سنگ مریخ” برای ماموریت مریخ اکسپرس 2003 آژانس فضایی اروپا و “سیستم آماده سازی خاک” برای ماموریت فضایی چین و روسیه در سال 2011 است.

درباره PolyU

PolyU با داشتن یک تاریخ پر افتخار بیش از 80 سال ، یک دانشگاه پر جنب و جوش و مشتاق با چشم انداز و مأموریتی آینده نگر است. متعهد به ایجاد یک خط لوله استعداد و قدرت تحقیق برای پیشبرد توسعه هنگ کنگ، ملت و جهان ، PolyU بهترین آموزش جامع را برای پرورش شهروندان آماده جهانی و رهبران مسئول اجتماعی فراهم می کند ، تحقیقات بین رشته ای با تأثیر بالا انجام می دهد و دانش را به طور فعال انتقال می دهد تا ارزش ایجاد کند و تأثیر بگذارد. ما از بین المللی سازی استقبال می کنیم و ملت را برای آموزش و تحقیقات از طریق مشارکت ها و همکاری های استراتژیک درگیر می کنیم.

این دانشگاه با عنوان “ذهن باز کردن. شکل دادن به آینده” به عنوان نوید تجاری ما ، در حال حاضر بیش از 160 برنامه تدریس شده را در شش دانشکده و دو مدرسه ، درگیر 3،200 پروژه تحقیقاتی جالب و همکاری با بیش از 660 موسسه در خارج از کشور و در سرزمین اصلی چین ارائه می دهد. در طیف گسترده ای از ابتکارات. ما بیش از 400،000 فارغ التحصیل در سراسر جهان داریم و در حال حاضر 28،000 دانشجو داریم.

وب سایت PolyU: www.polyu.edu.hk

منبع: دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ

لینک های مربوطه

http://www.polyu.edu.hk