2020 برای گرمترین سال ضبط شده ، تجزیه و تحلیل ناسا را ​​نشان می دهد

واشنگتن، 14 ژانویه 2021 / PRNewswire / – براساس تجزیه و تحلیل ناسا ، میانگین دمای سطح زمین در سال 2020 با 2016 به عنوان گرمترین سال ثبت شده گره خورده است.

بر اساس دانشمندان موسسه مطالعات فضایی گودارد ناسا (GISS) نیویورک. در سال 2020 ، در حاشیه خطای تجزیه و تحلیل ، سال 2016 را با مقدار بسیار اندکی کنار گذاشت ، و این باعث می شود سالها به طور مستقیم در گرمترین سال ثبت شده قرار بگیرند.

مدیر GISS گفت: “هفت سال گذشته گرمترین هفت سال سابقه بوده است ، روند گرم شدن مداوم و چشمگیر را مشخص می کند.” گاوین اشمیت. “اینکه یک سال یک رکورد باشد یا نباشد واقعاً چندان مهم نیست – موارد مهم روندهای طولانی مدت است. با این روندها و با افزایش تأثیر انسان بر آب و هوا ، باید انتظار داشته باشیم که رکوردها شکسته شوند. “

جهانی در حال گرم شدن ، تغییر

پیگیری روند دمای جهانی ، شاخص مهمی از تأثیر فعالیتهای انسانی – به ویژه انتشار گازهای گلخانه ای – در سیاره ما فراهم می کند. دمای متوسط ​​زمین از اواخر قرن نوزدهم بیش از 2 درجه فارنهایت (1.2 درجه سانتیگراد) افزایش یافته است.

افزایش دما باعث پدیده هایی مانند از دست دادن یخ دریا و توده ورقه یخ ، افزایش سطح دریا ، امواج گرمای طولانی تر و شدیدتر و تغییر در زیستگاه های گیاهی و جانوری می شود. درک چنین روند طولانی مدت آب و هوایی برای ایمنی و کیفیت زندگی انسان ضروری است ، به انسان اجازه می دهد تا با تغییر محیط از طریق روش هایی مانند کاشت محصولات مختلف ، مدیریت منابع آب ما و آماده شدن برای حوادث شدید آب و هوایی سازگار شود.

رتبه بندی سوابق

یک تجزیه و تحلیل مستقل جداگانه توسط اداره ملی اقیانوس و اتمسفر (NOAA) نتیجه گرفت که 2020 پس از سال 2016 دومین سال گرم در رکورد آنها است ، دانشمندان NOAA از بسیاری از داده های درجه حرارت خام در تجزیه و تحلیل خود استفاده می کنند ، اما پایه متفاوت دیگری دارند دوره (2000-1901) و روش. برخلاف ناسا ، NOAA در مناطق قطبی فاقد مشاهدات نیز استنباط نمی کند ، که تفاوت بسیاری بین سوابق ناسا و NOAA را به وجود می آورد.

مانند همه داده های علمی ، این یافته های دما حاوی مقدار کمی عدم اطمینان هستند – در این مورد ، عمدتا به دلیل تغییر در مکان ایستگاه های هواشناسی و روش های اندازه گیری دما در طول زمان است. تجزیه و تحلیل درجه حرارت GISS (GISTEMP) تا حدود 0.1 درجه فارنهایت با سطح اطمینان 95 درصد برای آخرین دوره دقیق است.

فراتر از میانگین جهانی ، سالانه

در حالی که روند طولانی مدت گرم شدن هوا همچنان ادامه دارد ، وقایع و عوامل مختلفی در ایجاد میانگین دما در هر سال خاص موثر هستند. دو واقعه جداگانه میزان رسیدن نور خورشید به سطح زمین را تغییر داد. آتش سوزی های بوته ای استرالیا در نیمه اول سال باعث سوزاندن 46 میلیون هکتار زمین ، آزاد شدن دود و ذرات دیگر با ارتفاع بیش از 18 مایل در جو ، جلوی نور خورشید را گرفت و احتمالاً جو را کمی خنک کرد. در مقابل ، خاموشی های جهانی مربوط به ویروس کرونا (COVID-19) مداوم باعث کاهش آلودگی ذرات معلق در هوا در بسیاری از مناطق شده ، اجازه می دهد تا نور خورشید بیشتر به سطح برسد و یک اثر گرم کننده کوچک اما بالقوه قابل توجه ایجاد کند. به نظر می رسد این خاموشی ها میزان انتشار دی اکسیدکربن (CO2) در سال گذشته را کاهش داده است ، اما غلظت های کلی CO2 همچنان در حال افزایش است و از آنجا که گرم شدن هوا به انتشارات تجمعی مربوط است ، مقدار کلی گرمایش جلوگیری شده حداقل خواهد بود.

بزرگترین منبع تنوع سال به سال در دمای کره زمین معمولاً از نوسانات ال نینو-جنوب (ENSO) ، یک چرخه تبادل حرارت بین اقیانوس و جو به طور طبیعی اتفاق می افتد. در حالی که سال در یک مرحله منفی (خنک) از ENSO به پایان رسیده است ، اما آن در یک مرحله کمی مثبت (گرم) آغاز شد ، که به طور متوسط ​​باعث افزایش متوسط ​​دما شد. انتظار می رود تأثیر خنک کننده از فاز منفی در سال 2021 بیشتر از سال 2020 باشد.

اشمیت گفت: “سال گرم رکورد قبلی ، 2016 ، از یک ال نینو قوی برخوردار شد. فقدان کمک مشابه از ال نینو در سال جاری ، گواه این است که آب و هوای پس زمینه به دلیل گازهای گلخانه ای همچنان گرم می شود.”

مقادیر GISS 2020 نمایانگر دمای سطح به طور متوسط ​​در کل کره زمین و کل سال است. آب و هوای محلی در تغییرات دما منطقه ای نقش دارد ، بنابراین هر منطقه روی زمین حتی در یک سال رکورددار گرم شدن مشابهی را تجربه نمی کند. طبق NOAA ، مناطقی از قاره ایالات متحده در سال 2020 درجه حرارت بالایی را تجربه کرد ، در حالی که دیگران چنین نکردند

در بلند مدت ، مناطقی از کره زمین نیز سریعتر از مناطق دیگر گرم می شوند. به گفته اشمیت ، روند گرم شدن زمین بیشتر در قطب شمال مشهود است ، که تجزیه و تحلیل GISTEMP نشان می دهد بیش از سه برابر بقیه کره زمین در 30 سال گذشته گرم شده است. از دست دادن یخ های دریای قطب شمال – که حداقل سطح سالانه آنها در هر دهه حدود 13 درصد کاهش می یابد – باعث می شود این منطقه بازتاب کمتری داشته باشد ، به این معنی که نور خورشید بیشتر توسط اقیانوس ها جذب می شود و دمای هوا همچنان بیشتر می شود. این پدیده که به تقویت قطب شمال معروف است ، باعث از بین رفتن بیشتر یخ دریا ، ذوب شدن ورقه یخ و بالا آمدن سطح دریا ، شدت آتش سوزی قطب شمال و ذوب شدن یخ زدگی می شود.

زمین ، دریا ، هوا و فضا

تجزیه و تحلیل ناسا شامل اندازه گیری درجه حرارت سطح بیش از 26000 ایستگاه هواشناسی و هزاران مشاهدات کشتی و شناور از دمای سطح دریا است. این اندازه گیری های خام با استفاده از الگوریتمی که فاصله متنوعی از ایستگاه های دما در سراسر کره زمین و اثرات گرمایش شهری را در نظر می گیرد ، تجزیه و تحلیل می شود که اگر در نظر گرفته نشود ، می تواند نتیجه را کج کند. نتیجه این محاسبات برآورد اختلاف جهانی درجه حرارت جهانی از یک دوره پایه 1951 تا 1980 است.

ناسا علائم حیاتی زمین را از زمین ، هوا و فضا با ناوگان ماهواره و همچنین کمپین های رصد زمینی و هوایی اندازه گیری می کند. رکورد دمای سطح ماهواره از دستگاه مادون قرمز Atmospheric Sounder (AIRS) موجود در ماهواره Aura ناسا تایید می کند که نتایج GISTEMP هفت سال گذشته گرمترین مورد ثبت شده است. اندازه گیری ماهواره ای دمای هوا ، دمای سطح دریا و سطح دریا ، و همچنین سایر مشاهدات مبتنی بر فضا ، بازتاب دهنده یک جهان در حال گرم شدن و تغییر است. این آژانس روشهای جدیدی را برای رصد و مطالعه سیستمهای طبیعی بهم پیوسته زمین با سوابق داده های بلند مدت و ابزار تجزیه و تحلیل رایانه ایجاد می کند تا بهتر ببیند که چگونه سیاره ما تغییر می کند. ناسا این دانش منحصر به فرد را با جامعه جهانی به اشتراک می گذارد و با موسسات همکاری می کند ایالات متحده و در سراسر جهان که به درک و محافظت از سیاره خانه ما کمک می کنند.

مجموعه داده های دمای سطح سطح کامل ناسا – و روش کامل استفاده شده برای محاسبه دما – در دسترس است در:

https://data.giss.nasa.gov/gistemp

GISS یک آزمایشگاه ناسا است که توسط بخش علوم زمین از مرکز پرواز فضایی گودارد آژانس اداره می شود گرینبلت ، مریلند. آزمایشگاه وابسته است دانشگاه کلمبیا موسسه زمین و دانشکده مهندسی و علمی کاربردی در نیویورک.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماموریت های علوم زمین ناسا ، به این موارد مراجعه کنید:

https://www.nasa.gov/earth

منبع: ناسا

لینک های مربوطه

http://www.nasa.gov